Druhý ze série rozhovorů o POHODĚ ve firmě. V rozhovoru s Ivo Solnařem, majitelem firmy FEDOG, který se specializuje na výrobu papírových sáčků se pobavíme o využití Pohody ve výrobním procesu.
Petr Čáp: Vítejte u dnešního rozhovoru. Mým hostem je Ivo Solnař. Ahoj, Ivo.
Ivo Solnař: Ahoj, Petře.
Petr: Ivo, představ prosím svoji firmu a řekni, v jakém oboru podnikáš.
Ivo: Vyrábíme papírové sáčky pro různé účely:
Použití našich sáčků je velmi široké. Záleží na skladbě sáčku a materiálu použitém pro jeho výrobu. V podstatě umíme vyrobit sáček na cokoliv podle přání zákazníka.
Petr: Jak dlouho ve své firmě používáš ekonomický systém Pohoda?
Ivo: S Pohodou jsem začal pracovat už s mým tátou, který ji používal od roku 1996-97. Tehdy ji ale využíval jen jako textový editor na psaní faktur, nevedl v ní účetnictví. Já jsem pak Pohodu začal používat pro své účely a postupně jsem její využití rozšiřoval, včetně vedení účetnictví.
Petr: Proč jsi se rozhodl Pohodu ve firmě ponechat? Proč jsi nepřešel na jiný systém?
Ivo: Je v tom trochu lenosti učit se něco nového. Hlavně jsem byl s Pohodou spokojený a neměl jsem potřebu to měnit. Když něco funguje a vyhovuje mi to, nemám důvod hledat něco jiného.
Petr: Můžeš uvést alespoň tři body, ve kterých ti Pohoda ve firmě pomáhá?
Ivo:
Petr: Pojďme se bavit o individuálních úpravách, které jsme spolu dělali. Jak to celé začalo?
Ivo: Původně jsem hledal firmu, která by nám dodala nadstavbu k Pohodě pro plánování výroby. V základní verzi Pohody jsme totiž nebyli schopni efektivně plánovat zakázky při jejich rostoucím počtu.
Zjistil jsem, že existují univerzální nadstavby, ale ty by vyžadovaly nákladné úpravy a žijí vlastním životem mimo Pohodu. To není ideální kvůli aktualizacím.
Doporučili mi proto uživatelské agendy přímo v Pohodě. To umožňuje jen nejvyšší verze Pohoda E1. Dohodl jsem se Stormwarem na zkušební době, abych si to mohl vyzkoušet.
Běžný uživatel ale není schopen napsat celou agendu sám. Potřeboval jsem někoho, kdo umí pracovat s databázemi Pohody a dokáže propojit existující agendy.
Petr: Co ti stavba těch uživatelských agend přinesla? Na jaké agendy jsi se zaměřil?
Ivo: Hlavní požadavek bylo plánování výroby. Zjistili jsme, že parametry zásob v Pohodě jsou pro naše potřeby nedostatečné. Museli jsme přidat nové parametry jako:
Tyto parametry jsme do Pohody postupně přidávali a upravovali. Nebylo to jednoduché, trvalo to déle než jeden den.
Petr: Takže máš konkrétní skladovou položku, třeba sáček na pečené kuře, a ten má nějaké výrobní požadavky uložené jako volitelné parametry?
Ivo: Přesně tak. Tyto informace se pak přenáší nejen do výrobního listu, ale i do agendy plánování výroby. Odtud pomocí tiskových sestav generujeme:
Díky tomu můžeme lépe načasovat nákup materiálů. Dříve to bylo spíš „věštění z křišťálové koule“.
Petr: Jakou časovou úsporu nebo snížení chybovosti to přineslo?
Ivo: Chybovost se snížila výrazně. Dříve jsme museli spoustu informací do výrobního příkazu dopisovat ručně. Teď si Pohoda přenese všechny parametry ze skladové karty a z tabulky položek výrobku. Vidíme tam kompletní informace, což dříve nebylo možné.
Největší časovou úsporu ale přinesla další uživatelská agenda – cenové kalkulace. Tam je úspora opravdu značná:
Navíc jsou tam kontrolní mechanismy. Pokud by se použila nějaká kombinace, která je výrobně nepřípustná, agenda na to upozorní. Tím se eliminuje selhání lidského faktoru.
Petr: Můžeš popsat, jak probíhá zpracování nové zakázky?
Ivo: Když přijde objednávka, třeba na 50 000 sáčků na pečivo, zadáme parametry do cenové kalkulace. Pokud jde o opakující se zakázku, použijeme existující skladovou kartu.
U nové zakázky nastavíme všechny parametry v agendě cenové kalkulace. Díky uživatelskému nástroji pak můžeme jedním tlačítkem vygenerovat novou skladovou kartu. To je obrovská úspora času – nemusím znovu zadávat 80% parametrů.
Petr: Pokud bys měl říct jednu věc, ve které ti Pohoda nejvíc pomáhá, co by to bylo?
Ivo: Zefektivnění výrobního procesu a snížení chybovosti. A samozřejmě to, že máme všechno v jednom systému – to byl od začátku klíčový požadavek.
Petr: Co bys řekl, že je základním předpokladem úspěchu takových úprav?
Ivo: Nejdůležitější je na začátku si přesně nadefinovat, co vlastně chceme. To bylo pro mě nejtěžší – popsat fungování firmy někomu, kdo ji vůbec nezná. Je potřeba, aby ten člověk pochopil, jak složité je definovat zdánlivě jednoduchý výrobek.
Petr: Co bys chtěl sdělit našim divákům?
Ivo: Bez takto odladěného systému si už nedokážu představit fungování firmy. Není to základ úspěchu, ale důležitá součást mozaiky.
Moje rada je: Když začínáte s Pohodou, nesnažte se ji ladit sami. Ztratíte tím spoustu času nesmyslným nastavováním. Hledejte někoho, kdo vám pomůže Pohodu nastavit a oživit.
I po 20 letech práce s Pohodou znám jen asi 50% jejích možností. Je tam opravdu hodně parametrů a funkcí.
Slabou stránkou Stormware je, že nedokáže potenciálním zákazníkům pořádně vysvětlit, co všechno Pohoda E1 umí. Já jsem vůbec netušil, že v tak relativně levném softwaru je možnost napsat si vlastní agendu. To konkurenční softwary většinou nemají.
Je to obrovská výhoda – můžete si přidat jednoduché pomůcky do jednotlivých agend, upravit parametry faktur nebo celých dokladů. Je to nesmírně variabilní a uživatelsky přívětivé.
Petr: Myslíš, že Pohoda má nějaké limity pro běžnou českou firmu?
Ivo: Určitě jsou tam limity. I my jsme na některé narazili, třeba na počty řádků ve výpočtech. Ale díky našim zkušenostem Stormware tyto limity upravil – přidali řádky ve výpočtech a zvýšili počty volitelných parametrů.
Petr: Jak uživatelské agendy a úpravy skladových zásob ovlivnily vaše účetnictví?
Ivo: To je zásadní věc. Je potřeba správně nastavit účtování výrobků. Vedeme sklady metodou A, což je složitější. Ale díky správnému nastavení se vše automaticky správně zaúčtuje už při příjmu materiálu na sklad nebo při vystavení faktury.
To velmi pomáhá i naší externí účetní. Bez těchto nastavení by měla mnohem víc práce. Účetní má účtovat, ne přepisovat data.
Petr: Která funkce v Pohodě se ti nejvíc líbí?
Ivo: To tlačítko, které vytvoří z kalkulace skladovou kartu. Nesnáším zbytečnou práci a tohle mi ji ušetří.
Petr: Plánuješ propojit Pohodu s výrobními stroji?
Ivo: Už jsem o tom uvažoval. Hlavně kvůli tomu, že ve výrobě lidé občas nedodržují výrobní rychlosti. Kdyby se stroj napojil na databázi Pohody a získal denní plán s nastavenými parametry včetně rychlosti, ovlivnilo by to fungování výroby. Je to téma pro budoucí rozvoj.
Petr: Ivo, děkuji ti za dnešní rozhovor a všechny poskytnuté informace. Přeji hodně úspěchů a pohodové dny.
Ivo: Děkuji. Ještě mě napadá, že bychom mohli lidem ukázat, jak taková agenda vypadá. Aby viděli, že je to skutečně možné a že to Pohoda umožňuje.