Jak vytvořit kódy zboží do skladového hospodářství

Práce se skladovými zásobami je samozřejmě stěžejní pro každého obchodníka. V tomto článku jsem si pro vás připravil zamyšlení, jak evidovat zboží, které má několik variant – barev a velikostí.

Proč a co vlastně kódy zboží jsou?

Asi známe čárový kód, v našich končinách je to EAN. Co to EAN vlastně znamená? Je to zkratka anglických slov European Article Number. Takže jde o „evropské produktové číslo“, které má svá pravidla.

EANy vás zatěžovat nebudu, navíc se jim nově neříká EAN, ale GTIN (Global Trade Item Number, česky řečeno Globální identifikační číslo obchodní jednotky).

Prodejce mobilních telefonů znají IMEI, které je takové výrobní číslo. Čárové kódy, umí i další kouzla. Například do čárového kódu schováte hmotnost produktu, počet kusů v balení a jiná tajemství.

Vraťme se však k podstatě věcí, tedy článku. Ve své praxi se setkávám s tím, že obchodníci mají docela „bordel“ v kódech zboží.

No a co?? No to tedy takhle ne! Hledat zboží ve skladu podle názvu nebo podle obrázku je … jak to říci? Vede to k chybám.

Kód zboží je jedinečný identifikátor položky pro daný sklad. Když má skladník na dle dodáku připravit zboží k expedici, díky jedinečnému kódu není pochyb, co má poslat.

Nojo, ale co dělat když výrobci  jedinečné kódy nedají?

Představte si, že jste prodejce oblečení (nebo podobného artiklu) a potřebujete všechny velikosti oblečků evidovat pod jedinečným kódem. Jenže výrobce na kódy k rozlišování velikostí kašle a LXL má stejný kód. O barevných variantách ani nemluvě.

Jak se s tím vypořádat a nezbláznit se?

Výrobce pro všechny varinaty uvádí kód Tr5287. Kód trika Tr5287 budeme považovat za prefix kódu určitého modelu. Dále tu máme velikosti S, L, M, XL, XXL, ve kterých lze zboží koupit.

Tričku velikosti L dáme kód Tr5287-L. Z kódu už poznáme, o které velikosti se mluví.

Ale co ty barvy?

Za velikost můžete dopsat název barvy.  Tedy takto: Tr5287-L-cervena, Tr5287-L-zelena, Tr5287-L-zluta.

Víme, jak to chodí; jeden skladník napíše černý, druhý černá a třetí černé. To bude takový zmatek, že se z toho sklad zblázní.

Jak to řešit řešit?

Barvu převedeme na čísla, která jsou jasnější. Barvy číslujeme v násobcích deseti, to nám umožní pracovat i s odstíny jedné barvy.

  • Co když bude zboží žluto-hnědé?

Kódy barev spojte. Žlutá + hnědá = 40-50

Podoba kódu: Tr5287-L-40-50

  • Mám více než 10 barev, co mám dělat, když jich je celkem 85?

Číselné označení barvy zvolte tříciferné. 040 = žlutá, 050 = hnědá, 150 = levandulová, 270 = šedá…

Podoba kódu Tr5287-L-040-050

  • Co mám dělat, když nevím kde začít?

Domluvte si konzultaci.

Než začnete s tvorbou kódů, vezměte si papír a tužku, nebo si pusťte Excel a vše si hezky nanečisto vyzkoušejte. Důležité je si uvědomit, jak bude kód složen. Jaké informace o zboží chci do kódu zanést.

Děkuji za pozornost a využívejte svůj skladový systém na maximum.

Petr Čáp
Můj pracovní svět je POHODA. Baví mě s obchodníky řešit jejich každodenní radosti i strasti. Jsem expert na účetní program POHODA. Autor odborných školení a e­booku.